SGK ANLAŞMALI ÖZEL HASTANENİN FAZLA ÜCRET ALMASI

SGK Anlaşmalı Özel Hastanenin Fazla Ücret Alması Halinde Tüketici Olarak Neler Yapabiliriz ?

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu ilave ücret hesaplama aracı kullanılarak tarafımızdan ne kadar ücret alınması gerektiğini öğrenmeliyiz.

SGK İlave Ücret Hesaplama Aracı : link

Tarafımızdan alınan ücretin hesaplama aracında hesaplanan tutar ile uyuşmaması durumunda ;

Hastaneden aldığımız hizmete dair tarafınızdan tahsil edilen ücret ve SGK ilave ücret hesaplama aracından hesapladığımız tutar farkını hesaplayıp uyuşmazlık tutarı ( 2022 yılı için 15.430 TL nin altındaysa ) tarafınıza ücret iadesi için tüketici haklarına başvurabilirsiniz.

e-Devlet : Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru : link

Şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilirsiniz.

Not: Başvuru için hastane tarafından kesilen faturalar ile birlikte SGK İlave ücret hesaplama sayfasının ekran görüntülerini ( pdf formatında ) başvurunuza eklemelisiniz.

Tüketici hakem heyetlerinin görev alanını belirleyen parasal sınırlar nedir?

Tüketici hakem heyetlerinin görev alanını belirleyen başvuru sınırları tüketici uyuşmazlıklarının değerleri açısından her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen yeniden değerleme oranında tekrar belirlenmektedir.

Bu kapsamda 2022 yılı için; 

15.430 TL ve üzerindeki uyuşmazlıkların karara bağlanması amacıyla tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamaz.

Söz konusu uyuşmazlıkların çözümü için 6502 sayılı Kanun’un 73/A maddesi kapsamında sırasıyla dava şartı arabuluculuk müessesesine ve tüketici mahkemelerine; tüketici mahkemeleri bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerine başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca Şikayet;

Ayrıca ; CİMER üzerinden kurum hakkında SAĞLIK BAKANLIĞI‘na ve SGK‘na da yapılan işlemi şikayet edebilir ve usulsüz ücret uygulayan kurumun ayrıca denetlenmesini sağlayabilirsiniz.

CİMER Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi : link


Sağlıklı günler dilerim.


Av. Nüket KULABAŞ ÖZALP
Adres : Mansuroğlu Mah.
Ankara Cad. No:71, Gümüş Plaza
K:5 D:19 Bayraklı / İZMİR
Gsm : 0541 533 31 16
Web : www.nuketkulabasozalp.av.tr

Yazar: Av.Nüket Kulabaş Özalp

Marmara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi (Lisans) (2013) mezun olup 48166 sicil numarası ile 4 yıl boyunca İstanbul Barosu’na bağlı olarak Özkarakoç Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmıştır. 2018 yılında İzmir’e taşınarak, adaletin ve hukukun üstünlüğüne ve saygınlığına katıksız bir inançla kendisine ait Av. Nüket Kulabaş Özalp Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Bürosu’nu kurmuştur. 2021 yılı itibariyle İzmir Ekonomi Üniversitesi - Özel Hukuk alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Nüket Kulabaş Özalp İzmir/Bayraklı’da bulunan bürosunda hem dava takibi hem hukuki danışmanlık alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir