YAPI KOOPERATİFLERİ VE ANONİM ŞİRKETLERDE SÖZLEŞMELİ AVUKAT BULUNDURMA ZORUNLULUĞU

Esas sermayesi 250.000 TL ve üzerinde olan Anonim Şirketler ( A.Ş ) ve üye sayısı 100 ve üzerinde olan Yapı Kooperatiflerinin sözleşmeli avukat bulundurma zorunlulukları 2008 senesinde 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 35 inci maddesinde yapılan değişiklik ile mevzuatımıza girmiştir.

Avukatlık kanununun 35 inci maddesi yalnızca hukuk fakültelerinden mezun olup “avukat” ünvanına sahip kişilerin icra edebileceği işleri düzenlemektedir.

Sözleşmeli Avukat Bulundurma Zorunluluğuna Aykırı Davranmanın Yaptırımı

Yukarıda belirtilen nitelikleri haiz Anonim Şirketler ( A.Ş.) ve Yapı Kooperatiflerinin sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğuna aykırı davrandıkları her ay için asgari ücretin brüt tutarının iki katı kadar idari para cezasına çarptırılırlar.

2020 yılı brüt asgari ücret tutarı : 2.943 TL

Uygulanacak Ceza : 2 x ( 2.943 ) : 5.886 TL olacaktır.

Sözleşmeli Avukat Ücretleri

2020 yılı için açıklanan avukatlık asgari ücret tarifilerine göre;

Yapı Kooperatifleri : 1.890 TL
Anonim Şirketler : 2.835 TL

Yukarıda belirtilen ücretlerden az olmamak şartıyla avukata ödenecek tutarlar belirlenmiştir.

Yazar: Av.Nüket Kulabaş Özalp

Marmara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi (Lisans) (2013) mezun olup 48166 sicil numarası ile 4 yıl boyunca İstanbul Barosu’na bağlı olarak Özkarakoç Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmıştır. 2018 yılında İzmir’e taşınarak, adaletin ve hukukun üstünlüğüne ve saygınlığına katıksız bir inançla kendisine ait Av. Nüket Kulabaş Özalp Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Bürosu’nu kurmuştur. 2021 yılı itibariyle İzmir Ekonomi Üniversitesi - Özel Hukuk alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Nüket Kulabaş Özalp İzmir/Bayraklı’da bulunan bürosunda hem dava takibi hem hukuki danışmanlık alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir