AİLE HUKUKU

İzmir Boşanma Avukatı Av.Nüket Kulabaş Özalp

Aile Hukuku Nedir ?

Evlilik hukuku ya da aile hukuku olarak adlandırılan söz konusu hukuk dalı; nişan, boşanma velayet, evlilik gibi aile içinde gerçekleşen anlaşmazlıkları ele almış olan bir hukuk dalıdır. Türk Medeni Kanunu’na göre düzenlenmiş olan aile hukuku kişilerin en sık başvurduğu hukuk alanları arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere aile, toplumun en küçük ve en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Bu doğrultuda aile de meydana gelmiş olan problemlerinin çözülmesi toplumun yapısını da doğrudan ilgilendirmektedir. Özelikle mutsuz ailelerin içerisinde yetişen çocukların psikolojinin son derece karmaşık olması toplumun yapısının temelden sarsılmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla özellikle Türk toplumu için aile hukuku son derece önemlidir. Özetle aile hukuku, aile içi problemlerin yasal olarak düzenleme altına alınması ile toplumun korunması için yapılan düzenlemeler olarak ifade edilebilmektedir.

Aile Hukukunun Kapsamı

Aile hukukunun da tıpkı diğer hukuk dalları gibi kapsamı bulunmaktadır. Bu doğrultuda aile hukukunun kapsamını aşağıdaki gibi detaylandırabilmemiz mümkündür.

 • Evlenmeden önce yapılan mal paylaşımı doğrultusunda bireylerin arasında ki anlaşma ve sözleşmelerden meydana gelen problemler,
 • Evlenme sonrasında meydana gelen boşanma işlemleri ve tarafların arasında ki mal paylaşımı ile ilgili açılmış olan davalar,
 • Evlenme sonrasında olan çocuklar için açılan velayet ya da velayet değiştirme davaları,
 • Anlaşmalı boşanma davalarının açılması ve sürecin takip edilmesi,
 • Evliliğin iptali davalarının takibi,
 • Babalık davalarının takibi,
 • Evlat edinme davalarının takibi,
 • Vasiyetname
 • Nafaka, maddi ve manevi tazminat davaları,
 • Çekişmeli boşanma davalarının takibi,
 • Soybağının reddi davalarının takibi,
 • Nişanlanma neticesinde meydana gelen anlaşmazlıklar ile ilgili davaların takibi,
 • Ailenin korunabilmesi ve kadınlara yönelik şiddetin önlenebilmesi için tedbir kararlarına uyulması ve uyulmaması durumunda hukuku süreçlerin başlatılması aile hukukunun kapsamını ifade etmektedir.

Aile Hukuku Avukatı

Aile hukuku avukatı yukarıda bahsedilen davaların açılmasını ve takip edilmesini en kusursuz şekilde gerçekleştiren avukattır. Bu alanda uzmanlaşmış olan aile avukatı ile aile hukuku kapsamına giren tüm davaların takip edilmesi mümkündür.

Av. Nüket Kulabaş Özalp Hukuk ve Danışmanlık Bürosunun Önemli Çalışma Alanlarından birisi de İzmir Aile Hukuku ( Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma ) davalarıdır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Av.Nüket Kulabaş Özalp

Marmara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi (Lisans) (2013) mezun olup 48166 sicil numarası ile 4 yıl boyunca İstanbul Barosu’na bağlı olarak Özkarakoç Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmıştır. 2018 yılında İzmir’e taşınarak, adaletin ve hukukun üstünlüğüne ve saygınlığına katıksız bir inançla kendisine ait Av. Nüket Kulabaş Özalp Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Bürosu’nu kurmuştur. 2021 yılı itibariyle İzmir Ekonomi Üniversitesi - Özel Hukuk alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Nüket Kulabaş Özalp İzmir/Bayraklı’da bulunan bürosunda hem dava takibi hem hukuki danışmanlık alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir