TİCARET HUKUKU

İzmir Ticaret Hukuku Avukatı : Av. Nüket Kulabaş Özalp

Av. Nüket Kulabaş Özalp Hukuk ve Danışmanlık Bürosunun Önemli Çalışma Alanlarından birisi de İzmir Ticaret Hukuku davalarıdır.

Ticaret Hukuku

Ticaret hukuku; hukukun önemli alt dalları arasında yer alan bir hukuk alt dalıdır. Günümüzde pek çok birey yaptığı ve yapacağı işlerde güven problemi ile karşılaşmaktadır. Ticari ilişkilerde güven unsurunun olmaması çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle ticaret hukuku birbirleri ile iş ilişkisi içerisinde olan kişiler için son derece önemli olan bir hukuk dalıdır. Yaşadığımız çağın aile bireylerimize bile tam olarak güvenemeyeceğimiz bir çağ olması ticari ilişkiler de kişilerin birbirlerine karşı güven problemi içerisinde olmasının en önemli unsurları arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda ticari ilişkilerde ki güvenin sağlanabilmesi için ticaret hukuku varlığını sürdürmektedir. Ticaret hukuku ile ticari ilişkilerin hukuka uygun bir şekilde düzenlenmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla ticaret hukuku iki tarafın da haklarını güvence altına almayı amaç edinmiştir. Bunun yanı sıra ticaret hukuku; işletme hukuku, şirketler hukuku ve kıymetli evraklar hukuku gibi alt başlıkları da barındırmaktadır.

Ticaret Hukukunun Kapsamı

Ticaret hukukuna genel olarak Borçlar Kanunu’nda değinilse de detaylı bir şekilde yer verilmemiştir. Bunun yanı sıra ticaret hukuku Ticaret Kanunu’nda detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ticaret hukuku ile ilgili kanunlar; Kredi Kartları Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Banka Kartları Kanunu şeklindedir. Söz konusu hukuk dalı ile ilgili diğer kaynaklar ise ticari işletme, tacir, ticaret sicili, ticaret unvanı, ticari defterleri, haksız rekabet, cari hesap, acentelik, ticari işler tellalığı, ticaret ortaklığı olarak ifade edilebilir. Bunun yanı sıra deniz ticareti hukuku, rekabet hukuku, sigorta hukuku ve taşıma hukuku gibi hukuk dalları da ticaret hukukunun ilgi alanları arasında yer almaktadır. Ticaret mahkemelerin;

  • Ticari alacak davası,
  • Menfi tespit ve çek iptali gibi davalar,
  • Tazminat davası,
  • Sigorta hukuku davası,
  • Ticari vekil, tacir yardımcıları ve temsilci davaları
  • Rekabet yasağı davası,
  • Kredi emri ile ilgili davası
  • Saklama sözleşmeleri ile ilgili çeşitli davalar görülmektedir.

Ticaret Hukuku Avukatı

Ticaret hukuku avukatı ticaret mahkemelerinde görülen ve yukarıda bahsedilen davaları alan avukatlardır. Sizin de ticaret hukuku ile ilgili bir davanız varsa ve profesyonel bir destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Av.Nüket Kulabaş Özalp

Marmara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi (Lisans) (2013) mezun olup 48166 sicil numarası ile 4 yıl boyunca İstanbul Barosu’na bağlı olarak Özkarakoç Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmıştır. 2018 yılında İzmir’e taşınarak, adaletin ve hukukun üstünlüğüne ve saygınlığına katıksız bir inançla kendisine ait Av. Nüket Kulabaş Özalp Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Bürosu’nu kurmuştur. 2021 yılı itibariyle İzmir Ekonomi Üniversitesi - Özel Hukuk alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Nüket Kulabaş Özalp İzmir/Bayraklı’da bulunan bürosunda hem dava takibi hem hukuki danışmanlık alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir