GAYRİMENKUL HUKUKU

Gayrimenkul hukuku ya da taşınmaz hukuku olarak da adlandırılan söz konusu hukuk dalı gayrimenkullerin yasal haklar çerçevesinde ele alındığı hukuk alanıdır. Gayrimenkul hukuku; oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Taşınmazlar ile ilgili kamulaştırmaya yönelik durumlar, kira sözleşmelerinde meydana gelen problemler, tapu işlemleri gibi konular taşınmaz hukukunun alanını oluşturmaktadır. Gayrimenkul hukuku ile ilgili çeşitli davalarda hem davalının hem de davacının ne tür bir yol izlemesi gerektiği ve dava süreçlerinin nasıl ilerleyeceği kanunlar neticesinde belirlenmelidir. Gerçek ya da tüzel kişilerin taşınmaz hukuk alanı ile ilgili herhangi bir şekilde bilgi sahibi olmamaları davanın istenmeyen kararlar ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.  Dolayısıyla özellikle yüksek meblağları içeren davalarda gayrimenkul hukuku avukatından danışmanlık hizmeti alınması son derece önemlidir.

Gayrimenkul Hukukunun Kapsamı

Gayrimenkul hukukunun son derece geniş bir hukuk alanı olduğundan bahsettik. Bu doğrultuda söz konusu hukuk dalının kapsamını aşağıdaki gibi detaylandırabilmemiz mümkündür.

Tapu Davaları

Tapu iptalini ya da tapu tescili içeren tapu davaları; gayrimenkul hukukuna aykırı bir şekilde düzenlenen tapular ile ilgilidir.  Tapu davaları gayrimenkul hukunun alanlarından bir tanesidir.

İstihkak Davaları

İstihkak davalarında taşınmazların başka kişiler tarafından işgal edilmesi durumu söz konusudur. Zilyetliği haksız olarak elinden alınan kişiler ve varisleri tarafından istihkak davası açılabilmektedir.

Kira Davaları

Kira davaları, gayrimenkul davalarındaki en geniş kapsamlı alandır. Mal sahibi ya da kiracı tarafından açılabilen kira davaları genellikle kiranın ödenmemesi ya da kiraya haksız yere zam yapılması gibi durumlarda açılır.

İzale-i Şuyu ( Ortaklığın Giderilmesi ) Davaları

Birden fazla ortağı bulunan taşınmazlarda ortaklığı bitirmek amacı ile izaley-i şuyu davaları açılabilmektedir.

Kamulaştırma Davaları

Kamulaştırma davalarında kamu yararı göz önüne alınarak arazi ve özel mülk gibi taşınmazların ücretleri ödenerek kamulaştırma işlemi gerçekleştirilir. 

Av. Nüket Kulabaş Özalp Hukuk ve Danışmanlık Bürosunun Önemli Çalışma Alanlarından birisi de İzmir Gayrimenkul Hukuku davalarıdır.

Gayrimenkul hukuku avukatı yukarıda bahsedilen hukuk alanları ile ilgili hizmetler sunmaktadır. Bu doğrultuda sizin de gayrimenkul hukuku ile ilgili davanız varsa ve profesyonel bir destek almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Avukatlık büromuz sizlere en kaliteli ve profesyonel hizmetleri sunmaktadır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Av.Nüket Kulabaş Özalp

Marmara Üniversitesi - Hukuk Fakültesi (Lisans) (2013) mezun olup 48166 sicil numarası ile 4 yıl boyunca İstanbul Barosu’na bağlı olarak Özkarakoç Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmıştır. 2018 yılında İzmir’e taşınarak, adaletin ve hukukun üstünlüğüne ve saygınlığına katıksız bir inançla kendisine ait Av. Nüket Kulabaş Özalp Avukatlık ve Hukuki Danışmanlık Bürosu’nu kurmuştur. 2021 yılı itibariyle İzmir Ekonomi Üniversitesi - Özel Hukuk alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Av. Nüket Kulabaş Özalp İzmir/Bayraklı’da bulunan bürosunda hem dava takibi hem hukuki danışmanlık alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir